Sahil açılımı sürüyor, şezlong ve şemsiyeler ücretsiz

Kenan GÜRBÜZ

Aydın’ın Kuşadası, Didim Belediyeleri ile İzmir’in Foça Belediyesi de halk plajlarında şemsiye ve şezlongların ücretsiz olacağını duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Vatandaşlarımızın hakkı olan denizlere erişimlerini sağlayarak devlet olarak görevimizi yapacağız. Vatandaşlarımızın denize erişimini engelleyen tüm unsurları kaldıracağız.” Açıklaması sonrasında kıyıları ücretsiz olarak halka açan belediyelerin sayısı artıyor

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Kaymakamlığa bağlı Milli Emlak Müdürlüğü ile belediye arasında yapılan protokolle ilçedeki halk plajlarının bakım ve işletme yetkisi 10 yıllığına Kuşadası Belediyesi’ne devredildi. Protokol sonrasında, halk plajlarında şemsiye ve şezlongların vatandaşlara ücretsiz olacağı Kuşadası Belediyesi tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Kuşadası Belediyesine ait sosyal medya hesaplarında şu ifadelere yer verildi:

“Kuşadası Plajlarında şezlong ve şemsiyeler artık ücretsiz olacak demiştik, değil mi? .İlk olarak bugün, Marina Plajımızda ücretsiz şezlong ve şemsiye hizmetimiz başladı! Çok yakında tüm plajlarımıza şezlong ve şemsiyelerimizi yerleştireceğiz”

Aydın’ın Didim Belediyesi ise Didim’de halk plajlarında yaz sezonu boyunca şezlong ve şemsiyeler ücretsiz olduğunu sosyal medya hesabından paylaştı.

PLAJA GİRİŞ ÜCRETSİZ

İzmir’in mavi bayraklı plajlarından bir olan Yeni Foça Halk plajı uzun bir sahil şeridine sahip. Belediye tarafından işletilen plajın olanakları özel beachlerle yarışır nitelikte.

Merkezi konumundan dolayı yaz aylarında çok fazla misafire ev sahipliği yapsa da uzun sahil şeridinden dolayı kalabalık değil. Plaj vatandaşlara ücretsiz. Plajın içerisinde çok farklı bütçelere hitap eden birçok işletme bulunuyor.

ŞEMSİYE VE ŞEZLONG ÜCRETSİZ

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, plajların yetki ve sorumluluğunun yeniden Kuşadası Belediyesi’ne devredilmesinin kent turizmi açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bundan böyle halk plajlarında tüm şemsiye ve şezlongların ücretsiz olacağını dile getiren Günel, “Hemşehrilerimize ve konuklarımıza ise birbirinden güzel plajlarımızın tadını çıkarmak kalacak. Hemşehrilerimizin ve kentimizi ziyaret eden yerli, yabancı konuklarımızın plajlarımızdan en verimli ve keyifli şekilde yararlanması için gerekli bakım ve temizlik çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Kuşadası Belediyesi’ne devredilen plajlarımızın kentimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

HALK PLAJLARI BAŞTAN AŞAĞI YENİLENİYOR

Kuşadası Kaymakamlığı ile Kuşadası Belediyesi arasında yapılan 20 Mayıs 2024 tarihli protokole göre önümüzdeki 10 yıl boyunca Kuşadası sınırları içindeki 401 bin 12 metrekare plaj alanının bakımı, temizlik işleri ve ticari alanların işletilmesi Kuşadası Belediyesi yetkisine verilmişti. Halk Plajlarında şezlong ve şemsiye kullanımının ücretsiz olacağını açıklayarak halk odaklı hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Başkan Ömer Günel, “Kısa sürede plajları devir alan ekiplerimiz, 9 günlük bayram tatili ve akabinde başlayacak turizm sezonu öncesinde plajların bakım, onarım ve yenilenme çalışmalarını tamamlayacak“ müjdesini verdi.

Başkan Ömer Günel’in talimatı ile Halk Plajlarındaki yenileme, bakım ve onarım işlemleri 7/24 mesai ile devam ediyor Başkan Ömer Günel Kuşadası plajlarındaki hazırlıklara 7/24 esaslı mesai ile devam edildiğini belirterek, “Kuşadası’nda halk plajlarımızdaki bakım, temizlik ve yenileme işlemlerini çok yakında eksiksiz olarak tamamlayacağız” dedi.

Kuşadası plajlarının turizm faaliyetleri için büyük önem taşıdığını vurgulayan Başkan Ömer Günel “Halk plajlarımızda tüm şemsiye ve şezlonglar ücretsiz olacak. Yeni şezlong ve şemsiyelerimizin alım sürecini en hızlı şekilde ilerletiliyoruz. En kısa zamanda ürünlerimiz vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Tüm plajlarımızda duş ve WC kabinlerimizi de yenileyeceğiz. Plajlarımızın günlük temizliğini kendi üretimimiz olan kum temizleme aracı ile gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en önemli Mavi Bayraklı plajlarına sahibiz. Hemşehrilerimizin ve kentimizi ziyaret eden yerli, yabancı konuklarımızın plajlarımızdan en verimli ve keyifli şekilde yararlanması için gerekli bakım ve temizlik çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Kuşadası Belediyesi’ne devredilen plajlarımızda halkımız ve gelen misafirlerimiz, halk odaklı ve kaliteli hizmet anlayışımızı tatilleri süresince yaşayacaklar” diye konuştu.

Turizm cenneti Bodrum’da belediye tarafından işletilen 83 halk plajı, Fethiye ve Marmaris’te ise belediyeler tarafından işletilen dört plaj ücretsiz olarak hizmet verecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Muğla’da Bodrum-İçmeler, Marmaris-İçmeler, Türkbükü ve Torba halk plajlarına da girişin ücretsiz olduğu öğrenildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir